Popis projektu
Kompletní rekonstrukce Pedagogické fakulty řeší celkovou renovaci budovy, která je součástí památkové rezervace. Budova byla postavena na konci 19. století, má 5 nadzemních a jedno podzemní podlaží. V rámci navržených prací bude provedena přístavba nového výtahu, proběhne renovace fasády objektu, rekonstrukce střechy a prostor interiéru, veškeré rozvody a instalace technického zařízení budovy budou provedeny nové, včetně zdroje tepla a chladu, a budou provedeny další stavební úpravy související s provozem budovy. Jedná se o jeden z pilotních projektů Univerzity Karlovy zpracovávaných pomocí metody BIM.
Významnou činností na začátku projektu bylo sestavení kompletních požadavků na celou digitalizaci, resp. na BIM model. V rámci projektu byl po konzultacích s fakultou, rektorátem Univerzity Karlovy a zástupcem agentury ČAS sestaven seznam bodů, které pojmenovávají cíle využití metody BIM. Cíle byly sestaveny pro všechny nastávající fáze projektu. Jednalo se o tvorbu modelu a dokumentace potřebné pro povolení a provedení stavby, výběr zhotovitele, stanovení možností využití při výstavbě a sestavení modelu skutečného provedení stavby. Nezapomínáme ani na využití modelu při následné správě budovy, využití v návaznosti na stávající pasportizační systémy budov Univerzity Karlovy a předpokládáme i další cíle, jejichž možnost naplnění bude záviset na rozvoji trhu v následujících letech. Zmíněné cíle související s popisem využití modelu, specifikacemi podrobnosti modelů, BIM nástrojů, s údaji o projektu, týmu a harmonogramu a dalšími souvislostmi jsou sepsány do souhrnného dokumentu EIR (Employer’s Information Requirement).
Práce na digitalizaci budovy byly zahájeny podrobným 3D skenováním celé budovy, a to včetně fasády, všech interiérových prostor a dvorů. Oproti zaměření budovy klasickým geodetickým způsobem má 3D skenování jednoznačné výhody. Je to rychlost, přesnost a minimální narušení provozu budovy. Pro naskenování místnosti je zapotřebí řádově pár jednotek minut a výsledek dosahuje vysoké přesnosti. Laserový scan budovy tvoří perfektní podklad pro tvorbu 3D modelu. Každé místo uvnitř budovy máme naskenováno i nafoceno 360o fotografií. Budovu zvenčí máme naskenovanou a nafocenou z dronu. Díky tomu máme přehled o všech místech, kam by se v běžném případě člověk nedostal.
Vytvoření 3D modelu má v tomto případě značné výhody. Budova Pedagogické fakulty UK je velmi členitá, jsou v ní různá mezipatra, změny výšek, prostorové a tvarové návaznosti atd., které si nad plochým 2D výkresem kdokoliv jen těžko uvědomí. Zobrazení ve 3D je vhodnější i při jednání a prezentacích řešení se samotnými klienty či s památkovými organizacemi, které potřebují jednoduše vidět, „jak to tam vlastně vypadá“ a „kudy tedy ty trubky vedou“. Díky tomu, že jsme mohli při jednáních využít 3D model, vzrostla i efektivita a rychlost rozhodování, které musely všechny strany činit.
Z hlediska zvolených podrobností modelů lze principiálně říci, že finální BIM model v přípravné fázi stavby byl hotový v momentě dokončení dokumentace pro provádění stavby. Vzhledem k dohodnutému plánu projektu, kdy je prioritní termín dopracování projektové dokumentace do úrovně pro provedení stavby a sestavení oceněného výkazu výměr, byla dokumentace pro stavební a územní řízení generována z rozpracovaného modelu. To s sebou samozřejmě neslo i určité nevýhody v nutnosti oddělení modelu v momentě podání žádosti o povolení stavby. Nicméně projekty je třeba plánovat logicky dle potřeb souvisejících s financováním a termínovým plánem i za cenu některých méně komfortních dopadů. Finální model skutečného provedení stavby, připravený pro využití správou budovy a k implementaci do pasportizačního systému Univerzity Karlovy bude hotový v momentě po dokončení stavby. Součástí modelu v obou fázích jsou všechny obvyklé profese (trubní a kabelové) zpracované do úrovně koncových prvků. Pro projekt je zvolen prakticky ověřený a jednoduchý systém klasifikace prvků. Datová struktura bude obsahovat informace běžně potřebné pro jednotlivé fáze života budovy a dále informace potřebné pro systém pasportizace budov Univerzity Karlovy. Pro případ potřeby bude model možné kdykoliv v budoucnu rozšířit např. o jiný klasifikační systém, nebo dodatečná data prvků, pokud si to praxe vyžádá.
Přes nesporné přínosy a výhody metody BIM je vhodné často opakovat, že BIM je pouze prostředek. V žádném případě nenahradí dobré vedení projektu, osobní účast na stavbě, plánovaní prací, technické znalosti, praktické zkušenosti nebo zdravé mezilidské vztahy. Všechny tyto aspekty jsou a budou pro úspěšný průběh projektu a bezpečnost navržené stavby stále důležitější než volba projekční metody.
Základní informace
- Objednatel: Pedagogická fakulta Univerzity Karlovy
- Generální projektant: OBERMEYER HELIKA a.s.
- Realizace stavby: 2022 - 2025
- Realizace projektu: 2019 - 2021
- Realizované činnosti: průzkumné práce, podrobné zaměření stávajícího stavu budovy laserovým skenováním, dokumentace pro sloučené územní a stavební řízení včetně zajištění komplexní inženýrské činnosti, projektová dokumentace pro provedení stavby, autorský dozor při realizaci, BIM management
- Zastavěná plocha: cca 2.600 m2
- Obestavěný prostoR: cca 60.000 m3
- Užitková plocha: cca 10.000 m2