Aktuality >> Zvýšená poptávka po BIM projektech

Zvýšená poptávka po BIM projektech

Z praxe: většina projektů už jen v BIM nebo ve "vlastním BIM"

Aktuality

V projekční kanceláři CASUA  máme nyní v přípravě cca 5 nových zakázek, které mají být podle zadání projektovány výhradně v BIM procesu. To je oproti předchozím rokům výrazný meziroční nárůst. Z toho je zřejmé, že tato metoda je v současné době na vzestupu a i do budoucna se s ní určitě musí počítat.

Požadavek na vytvoření BIM projektů přichází jak ze strany stavebníků (developerů), tak i ze strany generálních dodavatelů staveb. V budoucnu nás tedy čekají i zakázky, kdy je BIM proces použit již v prvních fázích projektu a je postupně využíván při projektu i během výstavby až do koncového užívání stavby.

Při objednání (zadání) každé BIM zakázky je ale třeba mít vždy přesně zpracovaný BEP (BIM execution plan: viz BEP), zejména s definovanými cíli a požadavky.

Ale i v případě, že nikdo z objednatelů nepožaduje skutečný BIM projekt, používáme vyzkoušené BIM metody na většině našich projektů. Říkejme tomu třeba "vlastní BIM", kde již cca 13 let využíváme postupně výhody modelového projektování v programu Autodesk Revit. Tento "vlastní BIM" je vlastně téměř stejný jako klasický BIM, jen s volnějšími pravidly a využitím těch nejdůležitějším výhod v daném stupni projektu (3D, vizualizace, prodejní plochy, výkazy, koordinace apod.). V tomto režimu jsou většinou projekty TZB zpracovány standardní 2D dokumentací a pouze pro potřeby koordinací složitých uzlů instalací je přemodelováváme do 3D modelu.Se zrychlujícím se nástupem BIM projektování k nám také přicházejí noví "BIM" zaměstnanci, kteří vyhledávají právě projekční kancelář, která BIM proces aktivně používá. Takže starý problém s nedostatkem zkušených projektantů pracujících v Revitu (resp. BIM) se nám tak daří postupně odstraňovat.

, Lukáš Vacík