Aktuality >> Zajímavosti z 2. konference BIM ve stavebnictví 2016

Zajímavosti z 2. konference BIM ve stavebnictví 2016

Co také zaznělo na druhé výroční konferenci k BIM

Aktuality

Dne 2. 6. 2016 se konala 2. konference BIM ve stavebnictví 2016 a na této akci nechyběla ani společnost CAD Studio. Vysoký počet účastníků svědčí o zájmu o oblast BIM a je určitě dobrou zprávou pro budoucnost BIM v ČR.

Podle předsedy sdružení CzBIM, pana Petra Vaňka, bylo cca 85% nových účastníků, tedy těch, kteří se účastnili BIM konference konané po záštitou této organizace poprvé. I z tohoto důvodu byl upraven úvod konference, ve kterém pan Petr Matyáš (jednatel a obchodní ředitel firmy Di5) účastníkům připomněl, co to vlastně BIM je, jak si s tímto procesem aktuálně stojíme v České republice a co nás v budoucnosti čeká a nemine. Nakonec zaznělo z jeho úst přání a vize do budoucna - fungující elektronické stavební povolení. Nemusí to být žádné sci-fi, protože tento proces standardně běží např. v Singapuru.

Zajímavá byla také přednáška pracovní skupiny BIM & Realizace v organizaci CzBIM pod vedením pana Miroslava Vyčítala (SKANSKA), kde byly naznačeny hlavní cíle - hlavně:
  •  Definování a přiřazení LOD k jednotlivým stupňům projektové dokumentace v ČR
  •  Vytvoření jednotné datové struktury pro BIM v ČR
Pan Jaroslav Synek (Metrostav) ve svém příspěvku poukázal na zajímavý fakt, a totiž že většina příčin poruch staveb a s nimi spojených dodatečných nákladů nastává z důvodu špatné projektové přípravy, návrhu či koncepce. Tady by nasazení BIM procesu opravdu pomoci. Je ale důležité, aby se do BIM procesu opravdu proaktivně zapojily všechny zúčastněné strany stavby, a to již od začátku.

V odpoledním bloku nás zaujal zajímavý výstup zástupce investora, pana Matyáše Vacka (Lidl), který se rozhodl na svých nových projektech využít BIM, a i přes ne úplně jednoduchý přerod z 2D dokumentace se mu toto rozhodnutí již teď vyplácí. Lidl je už několikátý investor (Penta, HB Reavis, ČSOB, …), který se rozhodl využívat BIM pro své projekty, což je i pro ostatní jasná zpráva, že BIM již není pouhá teorie, ale opravdu fungující proces, který zúčastněným přináší benefity.

Společnost CAD Studio měla na této konferenci svůj stánek, kde jsme návštěvníky informovali o nových trendech v BIM software od společnosti Autodesk a také o tom, jak implementujeme BIM u našich zákazníků. Zájem byl i o informace k novým námi vyvinutým nástrojům, jako je např. webová služba BIMForMe pro jednodušší správu BIM dat.

, Martin Slanec

Fotogalerie