Aktuality >> Vybíráte projektanta BIM? Poradíme, jak na to!

Vybíráte projektanta BIM? Poradíme, jak na to!

6 kroků pro výběr projektanta BIM

AktualityČtyřleté období, které vládou schválená Koncepce BIM poskytuje pro přípravu stavebního odvětví na milník v roce 2022, se dostává do finální fáze. Klíčovým faktorem pro zhotovení kvalitního BIM modelu pro váš budoucí projekt je výběr spolehlivého a kvalifikovaného projektanta. Na rozdíl od již odevzdávaného projektu či modelu se kvality takového projektanta hodnotí velmi obtížně.

Cílem výběrového řízení by v prvním kroku měla být filtrace takových dodavatelů projektu, kteří, ačkoliv deklarují pokročilé znalosti v oblasti BIM, nedisponují potřebnými nástroji a kvalitním know-how. Měli bychom tedy zjistit několik základních údajů: Jaké softwarové nástroje pro BIM projektant využívá? Bohužel není výjimkou, že již při položení této základní otázky se dozvíme, že žádné. Případně že takové nástroje mají, projektování však probíhá pouze v 2D. Asi není potřeba zdůrazňovat, že takovým dodavatelům je lepší se raději vyhnout. Jak tedy poznat toho správného? Projektant se zkušenostmi zpravidla využívá nástrojů a výstupů z modelů BIM komplexně. Tedy – kromě výkresové dokumentace je model využíván k dalším výstupům, jako je virtuální realita, výkazy výměr čí energetické simulace a analýza využití energie. O kvalitně dodavatele svědčí také podrobně definovaný standard modelování a orientace ve struktuře IFC.

Více informací o přípravě a realizaci zadávacího řízení naleznete zde v materiálu ČVUT BIMLab.

Inspirujte se úspěšnými projekty!
Při tvorbě BIM projektu doporučujeme využít případy z praxe. Jako vhodná studie může sloužit například některý z projektů společnosti CASUA - Corso Court, Palmovka a další, nebo Di5 - Nekázanka a další, nebo Arch.Design - video či Aquatis - video.

Více informací a kompletní přehled projektů BIM naleznete zde v sekci BIM Projekty, nebo si můžete rovnou vybrat některou z "BIM-ready" firem v Katalogu firem
 

, Tereza Kučerová Kraflová