Aktuality >> Vítězné projekty soutěže AEC Excellence Awards 2020

Vítězné projekty soutěže AEC Excellence Awards 2020

Mezinárodní soutěž výjimečných stavebních projektů

AktualityLetošní ročník mezinárodní soutěže AEC Excellence Awards byl v mnohém výjimečný. Nejen počtem přihlášených projektů - těch se letos z celého světa sešlo více než 260 - ale i komplikovanějšími podmínkami vinou celosvětové pandemie, ve které se letos soutěž konala.

Podobně jako v minulých letech nebyla soutěž otevřena pro tuzemské stavaře, ale opět se zde sešla řada pozoruhodných projektů. Stejně jako v minulých ročnících byla tato soutěž sponzorovaná Autodeskem rozdělena do třech kategorií - projektů infrastruktury, stavebních projektů a kontrukcí staveb a každá kategorie navíc do podkategorií podle velikosti akce - do projektů velikosti nad 500 mil. USD, 100-500 mil. USD a do 100 mil. USD.

Vybraných 27 projektů z více než 260 zaslaných soutěžních příspěvků postoupilo do finále. Po dominanci asijských projektů z v předchozích ročnících měly letošní přihlášené projekty i finalisté zastoupení ze všech regionů světa. Nechyběly známé projekty jakou nouzová nemocnice pro Covid pacienty postavená za 10 dnů, největší betonový konzolový most na světě, nebo projekt trvale udržitelných staveb na plovoucím ostrově.

Z vítězných projektů v jednotlivých kategoriích vyberme např.:
 
  • sportovní park Chengdu Phoenix Mountain, Čína:


videoukázka:


 
  • vodárna Chandrawal, Indie:

 
  • psychiatrická léčebna South Beach, USA:
videoukázka:


 
  • plovoucí ostrov - Wild, Norsko:


videoukázka:


 
  • železniční připojení Aucklandu, Nový Zéland:
videoukázka:


 
  • pobřežní dálnice E39, Norsko:
videoukázka:
Všechny vítězné projekty najdete na excellenceawards.autodesk.com

 

, Vladimír Michl