Aktuality >> Ve Sněmovně je "Zákon o BIM" schválený vládou ČR

Ve Sněmovně je "Zákon o BIM" schválený vládou ČR

Blíží se zákon o správě informací o stavbě a vystavěném prostředí

Aktuality



V listopadu schválila vláda České republiky návrh zákona o správě informací o stavbě a vystavěném prostředí, známý jako "zákon o BIM" a předložila jej do Sněmovny. Tento zákon představuje další významný posun k digitalizaci stavebnictví a transparentnosti ve veřejných zakázkách.

Obsah zákona

Návrh tohoto zákona byl připraven Ministerstvem průmyslu a obchodu ve spolupráci s Českou agenturou pro standardizaci (ČAS). Zákon zavádí povinnost využívat metodu BIM pro nadlimitní veřejné zakázky v oblasti výstavby a dotkne se tak velké části veřejných zadavatelů. Zákon je součástí strategie modernizace stavebního sektoru, která se zaměřuje na zvyšování efektivity stavebních procesů, zlepšení kontroly nad náklady a podporu udržitelnosti veřejných projektů. Umožní efektivnější využívání a sdílení souvisejících informací v agendách veřejné správy a také zlepší plánování a rozvoj na úrovni obcí a regionů.

Povinné subjekty

Zákon se vztahuje na tzv. povinné osoby dle §3, což zahrnuje organizační složky státu, státní příspěvkové organizace, státní podniky, vyšší územní samosprávné celky a další právnické osoby zřízené k uspokojování potřeb veřejného zájmu. Tito zadavatelé tak budou nově povinni využívat metodu BIM při realizaci nadlimitních veřejných zakázek na stavební práce, což povede k lepší správě a dostupnosti informací. Zákon zavádí pojmy "Informační model vystavěného prostředí" (DiMS) a "Společné datové prostředí" (CDE). DiMS slouží k efektivnější správě a dokumentaci staveb, kdežto CDE zajišťuje sdílení a správu dat mezi všemi účastníky projektu. Pby koncepty by měly zajistit efektivní komunikaci a konzistentní tok informací uvnitř projektových týmů.

Výhody implementace BIM

Implementace metody Informačního modelování staveb přináší řadu výhod, včetně vyšší efektivity, snížení nákladů a lepší kontroly nad životním cyklem stavebních projektů. Viz např. naše "BIM Desatero". Tento digitální přístup usnadňuje dostupnost aktuálních a přesných informací, zlepšuje koordinaci mezi zúčastněnými stranami a snižuje riziko chyb během realizace. BIM také usnadňuje týmovou spolupráci, což vede k rychlejšímu a informovanějšímu rozhodování a efektivnějšímu řízení projektu. Výsledkem je pak transparentnější, efektivnější a ekologičtější správa veřejných stavebních projektů.

Další kroky

Zákon o BIM představuje významný krok směrem k modernizaci českého stavebnictví, přinášející efektivitu, transparentnost, vyšší konkurenceschopnost a udržitelnost do veřejných stavebních projektů.
Zákon navazuje na vládní usnesení, jimiž byla metoda BIM potvrzena jako stěžejní prvek digitalizace českého stavebnictví. Navazuje také na probíhající projekt Digitální Česko, na novelizaci stavebního zákona, na celkový proces digitalizace stavebnictví a naplnění vize Stavebnictví 4.0. Podle nejlepší zahraniční praxe je vizí další rozvoj digitalizace vystavěného prostředí pro řešení nových výzev ve stavebnictví a dalších odvětvích až po aplikaci konceptů umělé inteligence a propojených digitálních dvojčat s důrazem na datově centrické systémy a procesy, které umožní adekvátní nasazení a využití budoucích technologií a způsobů plánovaní a řízení.

Očekává se, že zákon vstoupí v platnost 1. ledna 2027, přičemž některé části (např. DiMS), budou zaváděny postupně až do roku 2030. Tento postupný přístup poskytne veřejným subjektům dostatek času na adaptaci a integraci nových technologií do praxe.

, Vladimír Michl