Aktuality >> Týmová spolupráce - Revit, Civil 3D a Plant 3D

Týmová spolupráce - Revit, Civil 3D a Plant 3D

Cloudové nástroje BIM 360 propojují projekční týmy

AktualityÚspěšné projekty závisí na konzistentní týmové komunikaci v každé fázi projektu. Komunikace a vzájemné sdílení dat je důležité obzvláště v této době, kdy řada zaměstnanců pracuje z domova a potřebuje mít přístup k datům, nebo i spolupracovat na stejném projektu, s dalšími členy týmu.

Firma Autodesk směřuje vývoj produktů k posílení vzájemné komunikace a sdílení dat nejen v rámci jednotlivých produktů, ale i vzájemně mezi jednotlivými produkty. Kromě společného datového prostředí, úložiště Autodesk BIM 360, tak postupně Autodesk doplňuje do svých aplikací i nástroje pro efektivnější sdílení projekčních dat mezi aplikacemi.

Pro Autodesk Revit (pozemní stavby) existuje již delší dobu služba Revit Cloud Worksharing umožňující spolupráci více uživatelů na jednom projektu a Design Collaboration umožňující sdílení návrhu mezi dalšími týmy.
 


Pro projektanty v Autodesk Civil 3D (inženýrské stavby) byla služba Collaboration for Civil 3D umožňující vzájemnou spolupráci nad projektem zpřístupněna v loňském roce:
 


A nakonec v letošní verzi AutoCAD Plant 3D 2021 (technologické systémy) přibyla funkce, díky níž mohou na stejném projektu pracovat vzdáleně i projektanti technologických celků:
 
Protože veškerá data leží na jednom místě, v zabezpečeném cloudovém úložišti, jsou jejich poslední verze dostupné pomocí přístupových práv i pro další členy projektu, jako např. investory nebo stavební firmy, a to i z mobilních zařízení.  Zároveň je možné si tato data připojit přímo do jednotlivých aplikací. Například projektant stavební části pracující v Revitu si může připojit terén vygenerovaný z Civilu 3D a uložený do BIM 360, nebo může využít technologické schéma vytvořené v Plant 3D  pro návrh 3D potrubí a zařízení.

Podívejte se na ukázku spolupráce mezi Civil 3D a Revitem:
 


Ukázka použití technologického schématu z Plant 3D v Revitu:
 

 

Autodesk Revit, Civil 3D a Plant 3D jsou aplikace obsažené v projekční BIM sadě Autodesk AEC Collection a pomocí cloudové služby BIM 360 umožňují koordinované modelování a výměnu projekčních informací a to kdykoliv, odkudkoliv a na jakémkoliv zařízení.

Do konce května (akce Covid19) je služba BIM 360 Design k dispozici zdarma k dispozici i pro komerční účely a pro projekty Revitu je možné využít modul Design Collaboration.
 

, Václav Statečný