Aktuality >> Správa dat v BIM projektech

Správa dat v BIM projektech

Týmová spolupráce a sdílení projektových dat

Aktuality

V jakémkoliv projektu, zejména větším projektu, je potřeba týmové spolupráce mezi profesemi, je potřeba projektová data sdílet a připomínkovat s investorem a s dalšími účastníky projektu. K tomu přistupují ještě otázky verzování či schvalování s možností vrátit se ke starší verzi nebo variantě, otázky přístupových práv a další. Řada projekčních a inženýrských firem řeší tuto oblast pomocí vlastních serverových řešení a nastavení práv pro sdílení a případně i publikování části dat po internetu, ale konfigurace a údržba takovéhoto IT systému není jednoduchá ani levná.

Proto jsou stále populárnější systémy pro správu dokumentů založené na cloud technologiích, které správu projektů zjednoduší a umožní k zabezpečeným datům přistupovat odkudkoliv, i např. z tabletu na staveništi. Otázkám moderních nástrojů pro spolupráci se věnoval i nedávný workshop.

Příkladem takovéhoto cloudového řešení pro týmovou spolupráci a správu projektových dat v oblasti BIM jsou aplikace Autodesk Collaboration for Revit (přezdívaná také jako Cloud BIM Server) a především Autodesk BIM 360 Team.

Co nabízí cloudová aplikace BIM 360 Team pro projekční firmy? Aktuální projektová data máte přístupná odkudkoliv, i z mobilních zařízení, můžete využít verzování, online připomínkování, prohlížení jakýchkoliv 2D a 3D dat bez nutnosti instalovat jakoukoliv aplikaci, máte k dispozici snadné a bezpečné sdílení, notifikace a protokolování aktivit, rychlé vyhledávání v projektových datech, vizuální porovnání změn mezi BIM modely, sdílený kalendář, inteligentní centrální úložiště dat s kapacitou od 500GB.Více na www.cadstudio.cz/bim360team

, Vladimír Michl