Aktuality >> SHB využívá BIM pro projektování liniových staveb

SHB využívá BIM pro projektování liniových staveb

Využití Autodesk Civil 3D pro projektování silnic

Aktuality



Jeden ze zákazníků firmy CAD Studio (Arkance Systems), ostravská společnost SHB a.s., používá BIM software Autodesk pro projektování liniových staveb. Navrhli již tak přes 100 km nových dálnic a nespočet kilometrů krajských silnic a místních komunikací.
 
Společnost zaměstnává na pět desítek projektantů a tajemství její konkurenceschopnosti tkví nejen ve využití lidského potenciálu, ale i ve schopnosti využívat nejmodernější technologie projektování v trojrozměrném prostoru, což je vstupním předpokladem ke globálnímu zavedení metodiky BIM, neboli Building Information Modeling.
 
Metodika BIM už zde přináší hmatatelné přínosy ve všech fázích projektu - studie, dokumentace pro stavební povolení, i při samotné realizaci stavby.

Pan Hubert Řehulka, ředitel společnosti SHB, komentuje:
BIM umožňuje projektantům provádět rychlé změny. V reálném čase dokážeme spočítat kubatury, připravovat varianty pro zhotovitele v průběhu výstavby a operativně reagovat na jakékoliv změny.
 


Program Civil 3D a další nástroje projekční sady Autodesk AEC Collection umožňují společnosti SHB spolupracovat v týmu, rozsáhlou stavbu rozdělit na jednotlivé stavební objekty. Stejný, postupně zdokonalovaný a obohacovaný 3D model je zde využíván od studie až po realizaci stavby. Program Autodesk InfraWorks umožňuje kombinovat projekční data s podklady stávajícího stavu a snadno prezentovat vznikající projekt v týmu i laické veřejnosti.
 
Společnost CAD Studio zajišťuje technickou podporu pro systémy navrhování liniových staveb, nabízí implementační podporu BIM, knihovny, šablony, aplikační nadstavby i zakázkové programování.

O využití BIM ve společnosti SHB:



Další informace:
Reference
AEC Collection
Civil 3D

, Martin Folber
Nový příspěvek
User avatar
Sibi - 19. 9. 2018 15:03:06
   
3D projektování není BIM
Podle mě, je celý článek, ale i video lehce zavádějící, protože ve 3D modelování nespočívá BIM. Projektování ve 3D je doufám standard... Naopak řešení BIM, kdy k tomuto 3D modelování (silnice zvládá C3D skvěle) připojíme dostatečné informace pro správu díla a také něco co usnadní práci zhotoviteli - čas a peníze, se teprve rozjíždí. Navíc u Autodesku kompletní řešení pro BIM projekty (BIM 4,5,6D) v prostředí veřejných investorů v ČR nevidím... Nicméně definice BIMu jako 3D modelu (nebo ještě hůře vizualizace) se bohužel chytají i státní investoři v rámci pilotních projektů, což je obrovská škoda...

User avatar
Martin Slanec - 20. 9. 2018 9:50:34
   
RE:3D projektování není BIM
Dovolím si zareagovat na tento příspěvek.

3D modelování nespočívá v BIM
Ano souhlasím, ale BIM proces bez 3D modelování, což je jedna z nejdůležitějších grafických informací, se v současné době neobejde. Např. jen s 3D modelem můžete koordinovat celou stavbu a odhalovat případné kolizní stavy před tím, než se začne stavět. 3D model Vám přináší komplexní virtuální prototyp stavby, který poté můžeme využívat na různé analýzy (FEM, CFD, ..) a simulace (4D, 5D, dopravní situace,...). Proto nesouhlasím s tvrzením, že 3D modelování nespočívá v BIM. 3D model je nedílnou součástí celého BIM procesu. Samozřejmě můžeme polemizovat jak podrobná má být grafika 3D modelu v které fázi projektu a jakými negrafickými údaji má být tento model naplněn, ale již v současné době jsou v ČR investoři, kteří přesně vědí, co mají po projektantech požadovat, aby odevzdali pro ně komplexní BIM projekt, V rámci spolupráce czBIM, SFDI a agenturou ČAS se připravují standardy, které budou toto definovat i pro veřejné zakázky.

Je pravdou, že se zatím BIM v ČR postupně rozjíždí a proto také již vznikají z řad veřejných investorů první pilotní BIM projekty. Zadání těchto projektů může z počátku vypadat jako, že cílem je pouze 3D model, ale tady musím podotknout, že s něčím se musí začít a tady osobně souhlasím s postupným zaváděním BIM metodik a ověřováním v praxi. Věřím, že se postupem času i tato zadání BIM projektů budou rozšiřovat s náročností o požadavky, které celý BIM proces může pojmout.

3D je doufám standard
není to tak a to jak v pozemních stavbách, tak především v liniových. Nicméně za poslední dobu se toho hodně změnilo a firmy, jako je právě zmiňovaná SHB, to vzaly za správný konec a nyní již na vlastí kůži pociťují, jaké benefity jim 3D a BIM přinášejí. viz. právě natočené video.

U Autodesku kompletní řešení pro BIM projekty (BIM 4,5,6D) v prostředí veřejných investorů v ČR nevidím...
dle mého názoru, je právě společnost Autodesk, jeden s mála výrobců CAD/BIM technologií, který se může pochlubit komplexním řešením jak v pozemních, tak v liniových stavbách. Tento článek je důkazem toho, že např. kombinací nástrojů, jako jsou Civil 3D, Navisworks, Infraworks a CLOUD služeb BIM 360, může projekční kancelář uspokojit poptávku po BIM projektu v liniových stavbách. Samozřejmě nic a natož žádné SW řešení nejsou ideální, ale pokud mám pozitivně namotivovaný tým projektantů, nebudu čekat ze začátku zázraky, zvolím správnou SW platformu a partnera, který mi pomůže s implementací BIM, tak se tížený efekt dostaví poměrně brzy. Zde na bimfo.cz můžete vidět a poslechnout si již řadu informací z realizovaných BIM projektů a většina z nich je zatím vytvořena na SW platformě Autodesk. To je myslím, že největší důkaz toho, že lze tuto platformu použít i pro veřejné BIM zakázky.