Aktuality >> Přínosy konference "Fórum českého stavebnictví"

Přínosy konference "Fórum českého stavebnictví"

Jak postupuje zavádění BIM v ČR?

AktualityVe středu 7.3.2018 proběhla v pražském PVA Letňany konference "Fórum českého stavebnictví" organizovaná Svazem podnikatelů ve stavebnictví ve spolupráci s agenturou Blue Events. Na konferenci vystoupili představitelé vlády, SFDI, ŘSD a manažeři velkých stavebních a projekčních firem.

Jedním z hlavní témat této konference byl BIM, moderní technologie informačního modelu staveb - a společnost CAD Studio byla BIM-partnerem této konference.

Prezentující hodnotili stav postupu zavádění BIM v ČR s přihlédnutím k nejbližšímu cíli - mandátu použití BIM technologií pro nadlimitní veřejné zakázky k roku 2022. Konkrétně zástupci SFDI představili koncepci zavádění BIM. V současné době jsou vypsány pilotní projekty založené na BIM - např. úsek I/42 Brno - Žabovřesky (VMO Žabovřeská). Byly rovněž prezentovány výstupy z již proběhlých pilotních projektů - například OK Poděbrady.

Ředitel CAD Studia, Jan Binter, prezentoval výhody praktického využití BIM a vize do budoucnosti, s BIMem jako motorem digitalizace stavebnictví.

V zajímavé prezentaci vídeňského architekta Herberta Bartika, poradce pro urbanismus a bytovou politiku města Vídně, byla prezentována mj. rozsáhlá výstavba městských sociálních bytů.

Premiér v demisi Andrej Babiš zmínil připravenost investic ve stavebnictví a vyjádřil obavy, zda stavaři stihnou připravené investice vůbec vyčerpat.

Hned několikrát zazněl v diskusi hlavní nedostatek a překážka rychlejšího vývoje - nedostatek kvalifikovaných pracovních sil. Zde právě BIM může být jedním z řešení zvýšení produktivity.

V rámci diskusního panelu představili zástupci společností Skanska, Casua a di5 své dlouhodobé zkušenosti s projekty využívajícími BIM procesy a jejich nesporné výhody.V expozici CAD Studia si mohli zájemci virtuální realitu vyzkoušet tento 3D zážitek v praxi. Prezentovány byly reálné projekty, které jsou již ve výstavbě nebo již byly realizované - například logistické centrum Škoda Auto od autorů, společnosti di5.

, Martin Slanec

Fotogalerie