Aktuality >> Pozvánka na BIM konferenci CADfórum 2020

Pozvánka na BIM konferenci CADfórum 2020

BIM řešení v praxi - stvořte cokoliv

AktualityVe dnech 16.-17. září proběhne již sedmnáctý ročník tradiční odborné konference CADfórum 2020 - tentokrát z epidemiologických důvodů v ONLINE podobě. Konference zaměřená na výměnu praktických zkušeností mezi profesionálními uživateli řešení pro počítačové navrhování se i v letošním ročníku koná ve formátu akce určené pro projektanty, konstruktéry a manažery ve stavařské i strojařské praxi. Uskuteční se opět ve dvou dnech. Na stavebnictví, BIM, sdílení a publikování projektů a VR je zaměřen hned první den konference.

Letošní stavařská část CADfóra proběhne pod heslem "Stvořte cokoliv" se zaměřením na aktuální praktické otázky BIM technologií. Představí kromě jiného i nejnovější návrhové nástroje využívající moderní technologie cloudu, informačního modelování budov (BIM) a generativního designu. O zkušenosti s jejich zaváděním se podělí přední české a slovenské firmy. Na workshopech budou představeny mj. i nové možnosti propojení světa Civil 3D a Revitu.

Pořadatelem této akce je společnost CAD Studio, hlavními partnery konference jsou Autodesk, TRILAB, Gefos, Acer a Zebra. Program konference nabídne kromě přednášek uživatelů z praxe a diskusí i praktické workshopy, produktové novinky, tipy a triky k aplikacím Autodesk Revit a Civil 3D či BIM 360. Po oba dny konference budou k dispozici i odborníci, připravení zodpovědět veškeré dotazy.

Účast na letošním online CADfóru je bezplatná. Účastníci mohou vyhrát atraktivní cenu, chytré hodinky Garmin Vivoactive.

Podrobný program a registrace: https://konference.cadforum.cz


, Vladimír Michl
Nový příspěvek
User avatar
Petr Kalandra - 21. 9. 2020 12:58:33
   
poděkování
Dobrý den
chtěl jsem jen poděkovat za letošní fórum, který nám umožnil z tepla a bezpečí kanceláře se účastnit. Sice sám považuji na seminářích nejdůležitější osobní setkávání lidí, ale přehrání příspěvků v klidu v kanceláři je něco jako opakování gólu ve fotbale.

Jestli mohu tak bych přidal něco málo poznámek které mi napadaly po poslechu příspěvků. Není to nic vyčerpávajícího, jen čtenáře to možná vyčerpá:

Naše společnost je v BIM spíše začátečník, protože to tak úplně nepotřebujeme.
Účastnili jsme se na BIM projektu na ÚČOV Praha NVL na zpracování kabelových tras, kde to v elektrice je asi jedna z mála úloh, kde to má doopravdy velký význam.
Zapomněl jsem říci, že jsme firma elektrikářská. Jsem velkým příznivcem systému BIM ale musím přiznat, že jsem i velký skeptik, pesimista a pochybovač. Omlouvám se.

Popravdě řečeno sleduji tak trochu z dálky BIM snahy a vše co mi přijde pod ruku o BIM tak si čtu.
Sám se domnívám, že stavaři by se strašně rádi přiblížili k tomu, co my elektrikáři používáme něco málo přes dvacet let. Elektrikáři dávno mají programy, kde v databázových prostředí mají odkazy, mají specifikace, mají funkční kontroly, mají kabely mají dimenzování atd. V letech 1990 jsme už dělali kabelové kladečáky kabelů na lávky, kde každý kabel měl jasně definované odkud kam vede, kde bude ležet na které lávce a kde odbočí, samozřejmě co v něm vede a odvolávky na dokumentaci apod. každá kabel měl něco jako kartu a tam o něm bylo vše. ...

1.????????????
Sám jsem si myslel, že u stávajících objektů udělám laserový scan, a pak jej pomocí hromady bodů mohu vložit do prostředí BIM a mohu s tím pracovat. A to je to, na co bych se chtěl zeptat. Jak jsem pochopil z přednášky o historických stavbách, tak sice používají laserový scan, ale pak tvary budovy musí popsat nějakou funkcí – přímkou, elipsou, složeným vzorcem z goniometrických funkcí... K čemu je pak ten laserový scan?

2. ????????
Mam i problém s formáty souborů jak u dokumentací, které chci vložit do programového prostředí BIM a dále s nimi pracovat, tak i s formáty výstupními. Obecně si myslím, že by to mělo být tak, že by to celé mělo být kompatibilní s již existujícími programy jako je doc, exl, DWG, PDF a pod.
Pak samozřejmě bych rád do prostředí BIM vložil naši dokumentaci, která je dnes vytvářená v prostředí ELCAD.

3. ???????
BIM jakožto Management bude mít v budoucnu význam jen za jediné podmínky a to, že bude použitelný pro normálního smrtelníka. Jedině za této podmínky bude personál investora udržovat tuto dokumentaci v aktuální formě. Využití externí firmy pro údržbu dokumentace je předem odkázání digitální dokumentace k zániku a zapomnění. To je zkušenost od velkých a bohatých investorů provozujících technologii. Mají na discích mrtvoly.
S tim souvisí i to, že když vám nějaký šmudla udělá úpravu osvětlení na WC, tak musí mít dostupné prostředky v přijatelné ceně, aby mi jakožto provozovateli budovy dal dokumentaci ve formátu, kterou mohu zase vložit do prostředí BIM. Jinak je to zase ztracené. Obávám se, že to současná koncepce BIM neřeší i když doufám, že se mýlím.

4.??????????????
Pro nás začátečníky je naprostou džunglí používaná terminologie ve spojení s tím o čem se mluví. Například, když si chci něco vytisknout do 2D a chci tam mít všechny čáry, tak musím mít dopracovanou „rodinu“ něčeho aby tomu tak bylo. Já sice tuším co to je a o čem se mluví, ale děsí mi to.
Vše musí být akorátní, jinak se to ztrácí. Občas mizí lehkost myšlenky. I když jsme kreslili rukou, musela čára začínat a končit. Přesto kdysi existoval náznak myšlenky, který se úplně ztratil.

5. ++++++++++++
BIM ve funkci modelu je naprosto jedinečný. Je to takový MyCraft pro děti. Pro investory a pro presentace výborný.
Seznamy dat pro jednotlivé prvky je už ale problematický a naprosto problematická je jejich unifikace.

6. !!!!!!!!!!!
Hlavním problémem vidím v jednoznačném názvosloví a označování. V elektrice jsme začali používat před lety KKS převzatý z Německa. V názvech signálů například IEC 61 850. I tak je to velký problém se sejít s názvem a popisem u jednotlivých výrobců a akcí.
To v BIM tak trochu postrádám, i když věřím, že se to tam také tvoří. Z dotazů a odpovědí na CADforum 2020 jsem cítil, že se v BIM sice pracuje, ale je to celé v plenkách. BIM chce mít obrovský záběr, který bude klást neskutečný nárok na zpracování a přenos dat a to pravděpodobně bude i příčinou smrti celého systému.

7. ++++++++++++++++
Musím pochválit a ocenit, pro liniové stavby je to naprostá nádhera a presentace pro výstavbu kousku silnice byla perfektní. Od realizační firmy vím, že předaný podélňák mohou dnes vložit do mašiny a ona sama vybagruje a srovná terém. To je naprosto perfektní.

8. !!!!!!!!
S prostředky pro dimenzování bych byl velice opatrný. Takové to „Jáchyme hoď to do stroje“ je velice nebezpečné a lidi vše co jim vyleze na obrazovce jako výstup rádi a lehce berou za bernou minci. Ten program někdo vytvořil za nějakých podmínek a představ. Třeba použil normu, třeba něco jiného. Bohužel zadavatel dat pro výpočet nic o tvorbě netuší a velice často to použije chybně při zadávání dat a pak při interpretaci výsledků. Vložení takových to programů do BIM mi děsí.User avatar
Pavel Homan - 21. 9. 2020 15:26:05
   
RE:poděkování
Dobrý den,
děkujeme za vaše hodnocení a názory, řada věcí by byla na širší diskuzi. Dovolím si reagovat na první dva dotazy, které bych odpověděl z pohledu BIM aplikace Revit.

1. Laserový sken není model, je to obrovské množství bodů rozmístěných v prostoru a je potřeba ho vnímat jen jako pouhý podklad pro modelování skenovaného objektu. Revit nemá žádnou zázračnou funkci na převod skenu na nativní objekty BIM modelu, jako jsou stěny, okna apod., ale i tak jsou zde obrovské výhody oproti 2D podkladu, ať už je to ušetřený čas nebo přesnost dat.

2. Aplikací a různých formátu je mnoho, ale myslím si, že to co umí Revit, umožňuje ve většině případů nalézt optimální pracovní postup s využitím universálních, nebo velmi rozšířených formátů (DXF, IFC, PDF, DWG…). Případně existuje i specializovaná koordinační aplikace Navisworks, která také umí komunikovat s Revitem, a která umí načítat okolo 50-ti různých formátů.