Aktuality >> Povinná výuka BIM na středních školách již od podzimu 2022

Povinná výuka BIM na středních školách již od podzimu 2022

Metody a principy BIM v osnovách středních škol

AktualityRámcové vzdělávací programy platné od roku 2020 ukládají povinnost výuky principů metody BIM na všech středních školách se stavebním zaměřením. V současné době vzniká soupis potřebných dovedností a znalostí z oblasti BIM na základě konkrétních potřeb stavebních firem.

Loňský průzkum ukázal, že nedostatek odborníků může být velkou překážkou, kterou stavební firmy pociťují již nyní. Podle výzkumu z řad odborné veřejnosti považuje většina respondentů kvalifikaci pracovníků na pozicích využívajících BIM za nedostatečnou.

Mezery jsou patrné zejména v praktickém použití softwarů, znalosti datového standardu a práce ve společném datovém prostředí (CDE). Metoda BIM se bude od roku 2022 vyučovat v těchto oborech:
 
  • Stavebnictví
  • Technická zařízení budov
  • Geodézie a katastr nemovitostí
  • Stavební materiály
Soupis potřebných dovedností vzniká na základě iniciativy skupiny EDU BIM a odboru Koncepce BIM České agentury pro standardizaci.

Pro podporu škol i studentů nabízí společnost Arkance Systems bezplatné výukové licence BIM aplikací Autodesk včetně technické podpory i bezplatné výukové licence vlastních doplňkových BIM nástrojů.

, Tereza Kučerová Kraflová

Fotogalerie