Aktuality >> Největší stavby světa v BIMu

Největší stavby světa v BIMu

Nové projekty ve světě využívají výhod BIM

Aktuality

Na letošní konferenci Autodesk University, o které jsme informovali na našem blogu,  byla řada přednášek věnovaná BIM tématům - ať už co se týká budoucnosti BIM projektování, tak i zkušenosti z aktuálně prováděných nebo již hotových projektů. Většinou se jednalo o obrovské stavby jako:
 
  • Jeddah Tower – po dostavbě se bude jednat o nejvyšší budovu světa – 1100 m výšky, 252 pater, 243 886 m2.

 

O způsobu vytváření BIM modelu a spolupráci různých týmů na tomto projektu přednášel prezident projekční firmy Pinnacle Infotech Inc. pan Bimal Kumar Patwari. Firma Pinnacle zpracovávala většinu projekční dokumentace (vzduchotechnika, kanalizace, požární ochrana, elektrika, konstrukce). Zajímavé bylo, že oproti jiným velkým projektům, byl pro celou věž vytvořen jen jeden model Revitu.
Více viz přednáška číslo CS21759

  • Dostavba metra v Los Angeles, rozpočet 1,7 mld. USD, použité aplikace Revit, AutoCAD Civil 3D, Navisworks a Microstation.

Kvůli velkému počtu projektantů (více než 100) bylo klíčové efektivně sdílet data. K tomu byl použit Revit Server a Autodesk Vault. Více viz přednáška číslo TR20550

  • Projekt metra v Kataru – rozpočet 40 miliard USD. Délka metra 100 km, počet stanic 100.
Projekt byl specifický svým rozsahem
Více viz přednáška číslo TR19437. 

  • Projekt letiště v Santiago de Chile, 354 000 m2 budov a  880 000 m2 infrastruktury, použité aplikace Revit, AutoCAD Civil 3D, ReCap, InfraWorks, Navisworks.
Projekt byl zpracován ve velkém detailu - LOD 500.
Více viz přednáška číslo AR21486.
 

 
  • Projekt letiště v Salt Lake City – rozpočet 2,6 miliard USD, 148 650 m2
 
Na tomto projektu byla výzvou velikost projektu, rozložení týmu v různých časových pásmech a celková velikost dat.
Více viz přednáška číslo AR21486

Většina přednášejících u takto velkých  projektů se věnovala podobému tématu – sdílení dat, úrovni detailu LOD, velikosti modelů. Důraz byl kladen na vytvoření dokumentu BIM Execution Plan, o kterém jsme již zde na blogu psali a který by měl obsahovat mimo jiné rozdělení modelů, způsob pojmenování parametrů, materiálů, rodin, pracovních sad, podlaží, pohledů …, seznam prvků obsažených v modelu (a jejich LOD úrovni), seznam parametrů.

Ukázka možné definice pojmenování souborů

Vzhledem k tomu, že na řadě projektů se podílely týmy z celého světa ( různé kontinenty, jiná časová pásma), bylo důležité nastavit  způsob výměny dat. U každého projektu se také využily dodatečné aplikace pro automatizaci různých činností – automatické generování dokumentů, synchronizace s cloudem a stále častěji bylo využíváno Dynamo (vizuální programovací nástroj - viz).

Většina přednášek je přístupná na stránkách au.autodesk.com po přihlášení. Některé přednášky jsou k dispozici i ve formě videa, ostatní alespoň formou prezentace nebo PDF dokumentu. Výběr přednášek týkajících se BIM problematiky najdete ZDE
 

, Václav Statečný