Aktuality >> Dasher 360 rozumí inteligentním budovám

Dasher 360 rozumí inteligentním budovám

Propojení BIM modelu s IoT senzory provozních údajů

Aktuality

Už v roce 2013 se čtenáři blogů CAD Studia mohli dozvědět o začátcích projektu Dasher 360 vyvíjeném výzkumnou skupinou Autodesk Research - viz blog NaZdi.Dasher 360 využívá technologie Autodesk Forge a IoT (internet věcí) pro kontextovou reprezentaci živých dat ze senzorů (snímajících data o prostředí staveb) přímo v BIM modelu dané stavby. Lze tak přehledně sledovat teplotu, vlhkost, osvětlení, obsazenost, odběry energie, hluk, provozní parametry TZB zařízení, prostě veškeré "inteligentní" prvky moderní stavby.

ETH

Project Dasher 360 nyní nabízí zajímavou novou ukázku avantgardní budovy NEST na Curyšské technické univerzitě (ETH Zurich), ve výzkumném ústavu Empa.

 

Co se týče datového propojení, Autodesk Dasher 360 využívá cloudové technologie pro webový přístup k 3D modelu obohacenému o reálná i historická data. Přístup k aplikaci včetně dat tedy máte kdekoliv a na jakémkoliv zařízení, ale pokud se pohybujete v rámci lokální sítě, můžete s čidly reprezentovanými v modelu komunikovat i na přímé, jednodušší vrstvě WebSockets.

Samotný BIM model lze přímo nahrát z prostředí BIM 360 (tedy např. z Revitu), stačí aby úložiště projektu mělo povolenou komunikaci s aplikací Dasher 360.Model stavby NEST si můžete vyzkoušejte sami živě na:
https://dasher360.com/share/HJqh-N4MB

Původně na Through the Interface

PS: název Dasher je odvozen od jednoho z vánočních pohádkových sobů
 
 

, Vladimír Michl