Aktuality >> Česká datová struktura a standardy BIM modelů

Česká datová struktura a standardy BIM modelů

Z praxe: chybí nám datová struktura

Aktuality

Se vzrůstající poptávkou po BIM projektech se setkáváme s problémem požadavku zadání BIM modelů. Hlavním problémem je pro nás nyní chybějící "česká" datová struktura (požadavky na parametry jednotlivých BIM prvků).

Při zadání každého nového projektu a s příchodem nového klienta je nutné znovu definovat novou datovou strukturu, která se většinou liší s každým klientem.

Aktualizace datové struktury (parametrů v modelu) na konkrétní projekt je potom náročná a zbytečná práce, která by se dala minimalizovat, pokud bychom mohli využít základní datové struktury, která by byla pro ČR alespoň základním vzorem.

Názvy a typy parametrů je třeba upravit v projektu samotném (ideálně sdílené parametry) a případně také v použitých rodinách. Až tedy budeme mít jednotnou datovou strukturu, je asi nejvhodnější vytvořit si firemní šablonu projektu s těmito předdefinovanými parametry a poté je případně jen doplňovat v případě specifického zadání. Potom bude mnohem jednodušší vytvářet a exportovat výkazy, specifikovat, indexovat a filtrovat prvky v modelu apod. Navíc budou u všech projektů ve firmě (ideálně v ČR) použité stejné parametry a práce bude pro všechny spolupracující (projektanty, architekty, statiky, TZB, rozpočtáře atd.) mnohem jednodušší a přehlednější.

A dobrá zpráva na konec: Nová datová struktura již vzniká při odborné radě pri BIM (czBIM), zatím ale nebyla zveřejněna a uvolněna pro veřejnost.


, Lukáš Vacík
Nový příspěvek
User avatar
Jan Stastny - 12. 10. 2018 16:03:14
   
Datove struktury bim
Dobry den, mohu poprosit o kontakt na autora clanku? Pisi diplomovou praci fsv CVUT na tema bim struktury a prvky podle ceskych norem a standardu a potreboval bych se optat na nejake zalezitosti. Dekuji Jan Stastny, jan.stastny@fsv.cvut.cz

User avatar
Martin Slanec - 15. 10. 2018 9:39:59
   
RE:Datove struktury bim
Dobrý den,
tento článek psal pan Lukáš Vacík ze společnosti CASUA. Nejsme oprávnění Vám dát takto veřejně kontakt. Prosím, obraťte se přímo na firmu CASUA www.casua.cz Díky za pochhopení.