Aktuality >> BIM rekonstrukce Eiffelovy věže pro Olympiádu 2024

BIM rekonstrukce Eiffelovy věže pro Olympiádu 2024

Modernizace pařížské dominanty ve spolupráci s Autodeskem

Aktuality

Od své premiéry u příležitosti Světové výstavy 1889 se Eiffelova věž v Paříži ve Francii stala jednou z nejznámějších pamětihodností na světě. Její konstrukce ze svářkové oceli i okolí nyní budou procházet úpravou hodnou 21. století. Bude zaměřená na opětovné získání pozornosti turistů i místních obyvatel, a bude při ní využito informační modelování budov (BIM) a další technologie.


Pro letní olympijské hry v roce 2024 plánuje Paříž změnit způsob, jakým lidé zažívají Eiffelovu věž (vizualizace: Autodesk)

Na konferenci BIM World 2018 Autodesk oznámil, že spolupracuje s městem Paříž na renovaci  Eiffelovy věže a okolních Martových polí s využitím BIM technologií. Detaily projektu zde osvětlil Nicolas Mangon, viceprezident společnosti Autodesk pro AEC strategie a marketing.


BIM přichází do Paříže


Eiffelova věž je pojmenovaná po inženýrovi, jehož firma ji navrhla a postavila.  Ročně přitahuje téměř 7 milionů návštěvníků, kteří na ni vystoupí a téměř 30 milionů těch, kteří ji vyfotografují zvenčí. To z ní dělá nejnavštěvovanější placenou památku na světěVětšina z těchto návštěvníků jsou turisté, ne místní pařížané. Kromě toho se v Paříži chystá spousta významných událostí, včetně letních olympijských her v roce 2024, celosvětové výstavy v roce 2025 a světového poháru rugby v roce 2026. Město chce provést změny, které mohou stát klíčovými pro život 21. století, ať jde o změny klimatu nebo zahraničně-politické zásahy.


Vzhledem k tomu, že drony nemají povoleno létat kolem Eiffelovy věže, společnost Autodesk využila podrobný model a pomocí InfraWorks jej spojila s dalšími typy dat, jako jsou GIS data. Konečná vizualizace byla vytvořena v 3ds Max (obrázek společnosti Autodesk).

Z tohoto důvodu město Paříž vybralo společnost Autodesk jako exkluzivního technologického partnera, aby využili BIM pro změnu tohoto monumentu - ve smyslu zážitku návštěvníků, odolnosti vůči klimatu, bezpečnost a dalších. Město se zejména snaží obnovit rozsáhlou veřejnou zeleň, která se táhne od vojenské akademie École Militaire po řeku Seinu.

Společnost Autodesk již zahájila laserové skenování a modelování celé oblasti v prostředí BIM. Společnost poskytne 3D model čtyřem světově proslulým architektům, kteří poté d
o prvního čtvrtletí roku 2019 předloží své návrhy využívající technologie BIM. Jeden architekt bude nakonec vybrán pro realizaci návrhu rekonstrukce.

Simulace města pomocí BIM

Město Paříž rozpoznalo potřebu BIM, když Mangon před rokem navštívil zástupce starosty Paříže a guvernéra pařížského regionu. "Ukázal jsem jim, jak mohou používat BIM, aby simulovali záplavy ve městě a zjistit, zda je v určitém okamžiku už potřeba evakuovat Louvre a zachránit Monu Lisu před zaplavením," řekl Mangon.

Význam takovýchto simulací se jasně ukázal, když řeka Seina nedávno vystoupila z břehů, jen pár měsíců poté, co v květnu 2016 dosáhly povodně v Paříži rekordních výšek. Vědci v oboru klimatu se domnívají, že změna klimatu může ve městě téměř zdvojnásobit pravděpodobnost extrémních záplav, a vyžádá si tak preventivní opatření pařížských úředníků.

Mangon také simuloval, jak uzavírání silnic ve městě ovlivní dopravu. "Byli ohromeni tím, co BIM může udělat na úrovni města," řekl.

Tak jak projekt pokračuje, město doufá, že využije simulace, aby lépe porozumělo účinkům možného teroristického útoku, vzhledem k tragédii, k níž došlo v roce 2015 v Paříži, i k novějším událostem, ke kterým dochází na území Francie.

S BIM nástroji, jak vysvětlil Mangon, může město simulovat strukturální integritu budov a podzemních zařízení, stejně jako pohyb lidí přes ulice a dokonce i šíření aerosolů. "Pro simulaci toxických materiálů můžete použít výpočetní dynamiku kapalin (CFD)," řekl Mangon. "Například, můžete simulovat, kudy budou částice proudit ve vzduchu, pokud vane vítr."

Vedle simulací je důvodem nasazení BIM i samotná velikost projektu renovace. Bude existovat silná potřeba koordinace mezi různými stranami, stejně jako potřeba udržovat složité plány a rozpočty - a v tomto všem nástroje BIM vynikají.

Město Paříž také doufá, že se do procesu návrhu a výstavby zapojí
veřejnost. Z tohoto důvodu budou existovat různé formy vizualizace, jako je rozšířená a virtuální realita, které pomohou komunikovat s pařížany a získávat od nich zpětnou vazbu k projektu.

Poslední významná úprava věže proběhla v roce 1986, ale první patro prošlo rekonstrukcí v roce 2014. Tato dominanta Paříže také získá každých sedm let nový natěr v původní šedé barvě. Některé nápady na nejnovější úpravy prostoru Eiffelovy věže řeší zlepšení plynulosti, s níž se lidé pohybují v okolí, zahrnují nové prvky městského designu a přidávají restaurace. Jak bude historická stavba a její okolí přesně vypadat v roce 2024, je ale ještě třeba rozhodnout.

(převzato z Engineering.com)

, Vladimír Michl