Aktuality >> BIM cesta kolem světa: Brazílie

BIM cesta kolem světa: Brazílie

Adaptační pokrok BIM v Brazílii - k příležitosti Olympiády

Aktuality

V dnešním díle o adaptačním pokroku informačního modelování ve světě bychom zavítali do země, která je v současné době ve světle reflektorů díky probíhajícím letním olympijským hrám, které hostí Rio de Janeiro - Brazílie.


Populace: 201 032 714 obyvatel
HDP/obyv. (PPP): 10 800 USD

Brazílie má pověst akademického centra informačního modelování, její vysoké školy jsou na třetím místě za USA a Švédskem v publikování odborných článků zaměřených na problematiku BIM. Z hlediska praktického využití zahrnul Národní odbor pro dopravní infrastrukturu Brazílie informační modelování do svých pracovních procesů s vidinou snížení celkových nákladů na stavbu o 30%. Projekty, u kterých by ráda Brazílie snížila razantně náklady pomocí BIM procesu, zahrnují např. výstavbu 937 km dlouhé dálniční spojky BR 040 z města Brasilia do Rio de Janeira.

„Brazílie začíná přicházet na chuť informačnímu modelování“, říká Nashwan Dawood vysokoškolský profesor na univerzitě v Teesside a dodává: „Jeden z mých kolegů (Mohamad Kassem), který vypracoval podrobnou zprávu o vývoji různých BIM standardů v Brazílii, mne ujistil, že brazilská vláda podniká veškeré kroky pro přijeti informačního modelování do legislativy své země. Brazílie nezažívá tak masivní stavební boom jako například Katar, ale i tak je adaptivní proces BIM ve velmi dobré kondici.“

Mohamad Kassem jako specialista spolupracoval s brazilským profesorem Sergio Leusinem, konzultantem v oblasti implementace BIM v Brazílii, na doporučení pro brazilskou vládu v záležitosti výběru vhodné strategie pro adaptační proces informačního modelování. V době svého jmenování Kassem řekl: „Brazílie je masivní ekonomika, ve které se připravuje velké množství rozsáhlých stavebních projektů. Změny, které povedou k úsporám, dokonce i ty malé, mají potenciál zachránit brazilské ekonomice miliardy liber. BIM může přinést skutečné výhody pro stavební průmysl, kde existuje skutečná hybná síla k inovacím, a já doufám, že moje práce může napomoci k rozšíření povědomí o BIM v Brazílii.“

Pokud bychom mohli zmínit jiné projekty v Latinské Americe, které počítají s nasazením informačního modelování, tak by to byly především nadcházející projekty zdymadla pro Panamský průplav a nové letiště pro Mexico City.


, Lukáš Tunka