Aktuality >> 3D kontext koncepčního BIM návrhu z Autodesk FormIt

3D kontext koncepčního BIM návrhu z Autodesk FormIt

Zasaďte váš architektonický návrh do kontextu okolního terénu a budov - 3D Context Creator

AktualityAutodesk FormIt Pro je BIM aplikace pro úvodní koncepční návrhy a posouzení variant projektu. Dokáže analyzovat podlahovou plochu, oslunění, proudění větru, energetické nároky i kontext vašeho projektu v okolním terénu a okolních budovách. Výsledný návrh navrhované stavby pak lze jednoduše přímo odeslat do projekční aplikace Autodesk Revit. FormIt je součástí projekční sady Autodesk AEC Collection nebo jej lze pořídit samostatně.

Díky programovému rozhraní Dynamo a JavaScript můžete funkce aplikace i tvorbu samotných 3D modelů doplnit o vlastní automatizační nástroje. Nejnovějším přírůstkem v rodině plugin doplňků je bezplatný nástroj 3D Context Creator, který využívá otevřená data OpenStreetMap pro automatické vygenerování hmotových modelů budov v prakticky jakékoliv lokalitě na světě. Nemusíte tak už složitě ručně vytahovat 2D polygony půdorysů okolních budov, abyste získali představu o okolní zástavbě.

3D Context Creator je nový doplňkový modul FormItu vyvinutý pomocí API rozhraní jazyka JavaScript dostupného ve FormItu. Kombinuje geolokační služby FormItu s OpenStreetMap a vytváří ve vašem projektu 3D reprezentaci budov. Modul 3D Context Creator je přitom zdarma, je snadno dostupný a má otevřený zdrojový kód, takže si tento zásuvný modul můžete upravovat podle svých potřeb.


viz též YouTube

Přístup k nástroji 3D Context Creator

Aplikaci najdete v Plugin Manageru (pod ikonkou zástrčky, vpravo) v sekci Recommended (Doporučené).

Chcete-li jej nainstalovat, jednoduše zapněte přepínač zásuvného modulu, stejně jako u jakéhokoli jiného zásuvného modulu. Po zapnutí by se měl zásuvný modul objevit na pravé straně aplikace (ikonka budovy pod onou zástrčkou) a měl by být připraven k použití.


 

Použití plugin modulu

Zásuvný modul 3D Context Generator využívá geolokační služby FormIt, aby zajistil, že všechny vygenerované tvary budov odpovídají satelitním snímkům a souřadnicím ve FormIt. Nastavení polohy ve FormIt také umožňuje přesnější zobrazení případných stínů.

Před použitím zásuvného modulu tedy začněte nastavením polohy webu z hlavního panelu nástrojů FormIt.Vyhledejte umístění vaší lokality a poté klikněte na tlačítko "Import Satellite Image and Terrain" (Importovat satelitní snímek a terén). V příkladu použita adresa Praha, Václavské náměstí.Po úspěšném importu satelitního snímku do projektu FormIt přejděte do zásuvného modulu 3D Context Creator.

Nastavte posuvník poloměru čtverce tak, abyste rozšířili vzdálenost (v metrech) kontextu od bodu umístění.Jakmile jste s nastavením spokojeni, klikněte na tlačítko Create. V závislosti na velikosti a složitosti daného poloměru může zpracování tvarů staveb trvat několik desítek sekund.

Vylepšený koncepční návrh s modulem 3D Context

Přidáním kontextuálních budov získáte mnohem lepší představu o tom, jak bude váš projekt působit ve svém okolí.

Funkce poslouží i jako urbanistický nástroj. Zkuste si nastavit ve FormIt umístění na různá města po celém světě a pomocí pluginu 3D Context tato města oživit. Zde je několik světových měst vytvořených ve FormItu pomocí tohoto pluginu (obrázky ve velmi vysokém rozlišení, zvětšete kliknutím):
(volně dle blogu FormIt)

Viz též generované 3D modely budov v Autodesk Infraworks a stavby v Praze pro Civil 3D.

, Vladimír Michl